Čo si všímať pri kúpe rozkladacej pohovky?

Ak ste niekedy strávili noc u priateľov na rozkladacom gauči pre hostí, určite oceníte dôležitosť dobrého spánku a s ním spojený správny výber rozkladacej pohovky. Na čo sa zamerať a čo neprehliadnuť pri kúpe rozkladacej pohovky?

Vyberte si kvalitnejší matrac

Lôžko na spanie je tvorené matracom. A to je jedna z najdôležitejších častí pohovky. Od kvality matracu sa odvíja hlavný rozdiel medzi jednotlivými pohovkami. Závisí na ňom kvalita spánku. Pohovku si určite vyskúšajte rozložiť a nehanbite sa na nej posedieť aj poležať.

Cena pohovky

Je veľa výrobcov, ktorí ponúkajú najrôznejšie rozkladacie pohovky. Pri ich kúpe si všimnete veľké rozdiely ako v kvalite, tak i v cenách. Aj tu platí, že za kvalitu si treba priplatiť. Investícia do kvalitnej pohovky sa určite vyplatí. Navyše kúpou pohovky od slovenského výrobcu podporujete slovenskú ekonomiku a v konečnom dôsledku aj sami seba.

Veľkosť pohovky

Veľké komfortné pohovky - po rozložení vzniká veľkosť podobná s manželskou posteľou. V pohodlí sa tu vyspia dve dospelé osoby. Veľmi pohodlné spanie pre stálych hostí.
Pohovka do malej izby - širšia pohovka s dostatočne veľkým lôžkom, vhodná na príležitostné spanie dvoch ľudí, pre jedného je dostatočne komfortná.
Jednomiestne rozkladacie kreslo - zmestí sa do akejkoľvek miestnosti a splní účel lôžka po rozložení pre jednu osobu. Zaberie minimum miesta a je skvelá pre príležitostných noclažníkov.

Rozkladacie mechanizmy

Rozkladacia pohovka je funkčný a flexibilný kus nábytku. Existuje mnoho typov rozkladacích mechanizmov, preto si môžte ľahko vybrať pohovku s rozkladaním vhodným do malých priestorov, pohovku rozbustnú pre časté použitie, aj jednoduchší typ na príležitostné spanie, dvojmiestnu pohovku alebo iba jednolôžkovú.

Typy rozkladacích mechanizmov

Rozkladanie musí byť jednoduché a zároveň trvácne.

  • Jednoduchým potiahnutím sa operadlo pohovky sklopí do spodnej časti a stáva sa z neho lôžko.  Tento typ je veľmi obľúbený najmä v malých izbách, nakoľko odpadá potreba odkladania vankúšov a operadiel pri rozložení lôžka.
  • Rozkladacia pohovka ktorej spodná časť sa vysúva na kolieskach. Následne sa jednoduchým zatiahnutím za prišitý pás poťahovej látky zložené lôžko vytiahne a rozložia sa aj ukryté kovové nohy, ktoré lôžko podopierajú. Takýto mechanizmus má aj pohovka Suzi.
  • Ďalším typom rozkladania je pohovka, ktorej vrchná sedacia časť je spojená okrajovo so spodnou časťou, jej preklopením vzniká súvislé lôžko. Takúto pohovku reprezentuje aj naša pohovka Adria.
  • Väčšina našich pohoviek disponuje rozkladacím mechanizmom, kde sa spodná časť pohovky vysúva a operadlo sa skladá do polohy ležmo. Operadlové vankúše a područe sa jednoducho odložia. Takýto systém reprezentuje aj pohovka Alfa II.